Medyczna Marihuana

Silny, przeszywający ból można leczyć… konopiami indyjskimi

Chyba każdy zna stereotypy dotyczące marihuany. Podstawowy mówi o tym, że to roślina uzależniająca i niebezpieczna dla zdrowia. Owszem, ma działanie narkotyczne, ale niektóre jej odmiany wykorzystuje się w leczeniu bólu.

Uwarunkowania prawne

Nie w każdym państwie medyczna marihuana jest dopuszczona do obiegu. W Polsce dopiero od dwóch lat możliwe jest jej wykorzystywanie w celach złagodzenia silnego bólu, głównie w opiece paliatywnej i wobec chorych na raka. Dopuszczenie medycznych konopi do użytku nie zmieniło jednak innych przepisów. Cały czas legalnie pełnoletnia osoba może kupić nasiona marihuany. Jednak jeśli będzie chciała ją zasadzić i uprawiać, musi liczyć się z prawnymi konsekwencjami.

Przewaga nad lekami

Receptory bólowe w ludzkim organizmie są bardzo czułe, ale jednocześnie łatwe do oszukania. Wykorzystują do leki przeciwbólowe, które doprowadzają do swoistej blokady odczuwania bólu. Mają jednak wadę – nie działają na silny ból i łatwo się na ich działanie uodpornić. Marihuana nie ma takiego skutku ubocznego.

Marihuana kontra ból

Jej działanie to głównie stopniowe wyciszanie bólu poprzez wyłączanie czucia w receptorach. Organizm nie jest oszukiwany, że bólu nie ma, ale zmienia się percepcja jego odczuwania. Nawet silny ból zostanie zminimalizowany do ledwie wyczuwalnego dyskomfortu. Ma to znaczenie dla pacjentów umierających i poddanych opiece paliatywnej.

Szybkie działanie

Co ważne, pierwsze efekty działania medycznej marihuany są wręcz natychmiastowe. Badania potwierdzają, że przy odpowiedniej dawce wystarczy zaledwie minuta, aby skutecznie wyciszyć receptory bólowe i złagodzić objawy nawet silnego bólu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *